Галерия „Мисията“ към Държавния културен институт (ДКИ) ще бъде домакин на самостоятелната изложба Haute couture – Haute soudure на световнопризнатия българо-френски скулптор Живко Седларски.
Даниел Орен се завръща в Софийската опера, за да дирижира на 15 ноември „Реквием“ от Джузепе Верди.
Един от най-големите диригенти на нашето време идва в София след успешни представления в Южна Корея и симфонични концерти във Виена, а след това отива в Болоня за поредица спектакли на „Палячи“ от Леонкавало, разказват от Софийската опера и балет.
„Реквиемът на Верди е произведение, което нарушава конвенциите на сакралната музика, правейки я по-земна и драматична. Големият гений на Верди, както обичам да го наричам, е сътворил нещо толкова дълбоко, че дори надхвърля религиозните бариери: не е съвпадение, че 1874 г. е време, когато самият той е най-отдалечен от религиозната вяра. Няма значение дали сте християнин, евреин, мюсюлманин: винаги ще има място за молитва. Помага да се чувствам
Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ ще се проведе от 23 август до 1 септември във Варна, съобщават организаторите. Това е неговото 32-ро издание.
Откриването е с италианския филм „Все още има утре”, който участва в конкурсната програма. Лентата печели националната филмова награда „Давид на Донатело“ в пет от основните категории, сред които за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля.
За наградата „Златна Афродита“ ще се борят 12 филма, които ще бъдат оценявани от тричленно международно жури с председател режисьорът Момчил Карамитев.
В конкурсната програма са още българският филм „Край реката“ и полският „Празник на огъня“, чийто режисьор Кинга Дембска ще гостува на форума във Варна. Публиката ще се срещне и със създателите на унгарския филм „Някои птици” - режисьора Даниел Хевер и сценаристката Жане
Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.
Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube.
„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.
Ян Паскал и Александър Килиън
Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.
Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.
Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.
Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.
За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.
От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
Експозицията ще се състои от 16 септември до 4 октомври и ще представи най-новите творби на твореца, известен със своите произведения, които обединяват изкуството на модата с майсторството на скулптурата, събщиха от екипа на ДКИ.
Живко Седларски е роден в Елхово. Син е на живописеца Кольо Седларски. Започва своя творчески път през 1987 г. През 1977 г. завършва Техникума по керамика и стъкло в София, а през 1989 г. – Националната художествена академия.
Специализирал е скулптура в Художествената академия в Берлин, Германия. През годините неговите произведения намират място в музеи, галерии и частни колекции в България, Франция, Белгия, Германия, Испания, Швейцария, САЩ, Ливан, Китай и други страни по света.
През 2019 г. в Монте Карло негови произведения са показани заедно с творби на великите художници на Ренесанса - Рубенс, Тинторето и Тиеполо. Седларски е известен като „рицарят на стоманените дами“ зоради своите скулптури, които представляват „мода, която не се облича“.
Изложбата Haute couture – Haute soudure е израз на дългогодишното изследване на Седларски върху темата за жената като символ и източник на енергия, форма и изящество. Вдъхновен от модните дефилета в Париж, Милано и Ню Йорк, художникът създава скулптури, които са символи на дуалистичната природа на жената – едновременно нежна и силна, войнствена и деликатна.
Френският режисьор Клод Льолуш ще бъде отличен със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award на кинофестивала във Венеция, съобщи „Холивуд рипортър“.
Клод Льолуш е режисьор на „Един мъж и една жена“, „Честита Нова година“, „Клетниците“ и много други. Той ще бъде удостоен с наградата на 2 септември. Това ще се случи преди прожекцията на най-новия му филм Finalement, в който участват Кад Мерад, Елса Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.
„Клод Льолуш е един от най-добрите режисьори на френското кино. Той създава над шестдесет пълнометражни филма, автор е на късометражни филми, както и музикални видеоклипове, оператор, сценарист, актьор и продуцент“, каза творческият директор на фестивала Алберто Барбера. Той определи Льолуш като нетипичен режисьор, като изтъкна филма му „Един мъж и една жена“ от 1966 г
България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.
Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.
Министърът бла
С прожекция на филм за историята на културната институция и тържествена церемония Габровският драматичен театър отбеляза своята 95-годишнина на 16 ноември.
На празника беше премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Той е специално създаден от част от екипа на театъра за юбилея.
През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово е станало ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното Народно читалище „Априлов-Палаузов“.
През 2023 г. комисия решава той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в града и така летоброенето да започва от 1929 г. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от създаването на театъра (създаден е като държавен театър на 10 октомври 1945 г.), а пр
Симфоничният оркестър на БНР започва концерти с българска музика. Събитията ще са в първо студио на радиото, първото е на 13 ноември, съобщават от БНР.
„Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков ще звучат под палката на Любомир Денев-син. Солист ще е Стоимен Пеев.
Симфоничната притча „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин е създадена през юли 1997 г. по древна легенда, разказана на композитора от поета Христо Фотев: „В стари времена при залива Дромос живеели разбойници – наземни пирати. В бурно време те запалвали огромен огън – лъжлив фар, а подлъганите кораби се разбивали в крайбрежните скали. След бурята пиратите разделяли плячката и радостно та
Сунай Муратов ще дирижира операта „Кармен“ от Жорж Бизе, която ще постави финал на тазгодишното пето поред издание на фестивала "Опера на светилището" на 24 август на сцената на тракийското светилище Бегликташ, като билетите за него са вече изчерпани, съобщават от Държавна опера - Бургас.
В някои от главните роли публиката ще види и чуе мецосопраното Даниела Дяковa, тенора Даниел Дамянов, баритона Валери Турманов, сопраното Мария Цветкова-Маджарова. Басът Диман Панчев ще бъде Цунига, а като Фраскита ще се представи сопраното Мария Славова. Мецосопраното Мария Юрковская ще бъде в ролята на Мерседес, а баритонът Андрей Юрковский влиза дебютно в образа на Данкайро. Тенорът Яни Николов ще е Ремендадо, басът Костадин Мечков - Моралес.
Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев. Диригент на хора ще бъде Ал
Произведенията на Седларски се отличават със своя минимализъм и усещане за кинетичност. В тях се преплитат противоположни качества, които подчертават уникалността на женската фигура.
Скулптурите са създадени от различни материали като метал, смола, мед, дърво, бронз и гранит, които взаимно се допълват и кореспондират, създавайки богатство на образите и усещане за цялостност.
Изложбата ще бъде открита от изкуствоведа Борис Данаилов. По време на откриването ще се състои и премиерата на едноименния триезичен албум за Живко Седларски – Haute couture / Haute soudure, Zivko Sedlarski, ART.
Събитието се реализира в партньорство с Посолството на Франция в България и Френския институт.
Изложбата може да бъде посетена от понеделник до петък, между 10:00 и 17:00 ч.